Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Ивановның Бөтендөнья туристлык көне белән котлавы

2019 елның 26 сентябре, пәнҗешәмбе

Хөрмәтле хезмәттәшләр!

Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитеты исеменнән һәм шәхсән үз исемемнән туристлык индустриясе вәкилләрен, республикабыз кунакларын, профильле югары уку йортлары мөгаллимнәрен һәм студентларын һөнәри бәйрәмнәре — Бөтендөнья туристлык көне белән котлыйм!

Туристлык – республикабызның икътисади иминлеге үсешенең мөһим тармакларыннан берсе, ул уникаль туристик потенциалга ия, шуның аркасында Рәсәйдә һәрвакыт иң күп йөри торган урыннар рейтингында тора.

Биредә һәр кунак күңеленә хуш килгән туристлык юнәлешен таба алачак. Гастрономик туристлык — милли кухня яратучыларга, төбәк тарихына чуму һәм җирле колорит белән танышу өчен, Идел буйлап сәяхәт итү өчен, экологик балык тотарга яратучыларга сәяхәт кылу өчен.

2018 елда Татарстан рекордлы 3,4 млн турист кабул итте. Быел шулай ук туристларның Республикабызга карата кызыксынуы да зур. Татарстанның төп туристик үзәкләре туристик агымның актив үсешен күрсәтә. Казан Кремле, Алабуга, Бөек Болгар һәм Зөя утрау-шәһәре туристларның иң яраткан урыннары булып кала бирә. Шул ук вакытта башка туристик юнәлешләр, шул исәптән Чистай һәм Тәтеш популярлыгы да арта.

Республикада вакыйгалы туристлык да мөһим булып кала. 2019 елда республика башкаласы дөньякүләм масштабтагы мөһим вакыйга — WorldSkills эшче һөнәрләренең 45 нче чемпионатын кабул итте. Ярышларда 63 илдән 1300 дән артык катнашучы һәм 270 меңгә якын тамашачы булды. Шул ук вакытта чемпионат вакытында шәһәр кунаклары өчен иң массакүләм экскурсия узды, ә Казан кунакханәләре һәм кунакханәләре ярышлар узган барлык көннәрдә уртача 95% - ка йөкләнелгән иде.

Болар барысы да республиканың туристлык тармагы өчен хезмәт куючы, кунакларыбызның уңайлы һәм имин ялын тәэмин итүче чын профессионаллар ярдәмендә мөмкин булды.

Кешеләргә сәяхәт кылырга, эштәге энтузиазмны һәм һөнәри уңышлар, ә сәяхәт итүчеләргә яңа маҗараларга һәм юл уңаеннан җилгә дәртләнеп утыруларын телим!