Казанда БРИКС саммиты алдыннан туристлык тармагы хезмәткәрләре өчен укыту программасы уза

2024 елның 20 сентябре, җомга

«Кунакчыллык. Яңадан йөкләнеш-2024. БРИКС» укыту программасы ике көн эчендә кунакханә һәм рестораннар җитәкчеләре һәм линия персоналы, экскурсоводлар, музей хезмәткәрләре һәм туроператорлардан 1200ләп кешене җыйды. Аларга саммитның ничек узачагы турында сөйлиләр һәм югары дәрәҗәле кунакларны ничек кабул итәргә кирәклеген өйрәтәләр.

Укыту программасы тармак белгечләренә этикет, мәдәниятара коммуникацияләр һәм беркетмә нигезләре буенча кыйммәтле белем бирү, хәләл стандартлары буенча кунакларга хезмәт күрсәтүгә әзерләү генә түгел, ә халыкара көн тәртибенә дә кертү өчен төзелгән.

Александр Бобров, Россия Тышкы эшләр министрлыгының МГИМО дипломатия кафедрасы доценты, БРИКС төркеменең нәрсә икәнен аңлатты, аның барлыкка килү тарихы, максатлары, бурычлары һәм әһәмияте турында сөйләде. Җирле эксперт Дилбәр Садыйкова, Яшьләр дипломатиясе һәм креатив коммуникацияләр академиясе рәисе, БРИКС чараларында Россия делегаты, мәдәниятара багланышлар буенча гамәли киңәшләр белән уртаклашты. Мәскәү кунагы Инна Щепетова, Novikov Business School укытучысы, шелтәсез сервиска ничек ирешергә икәнлеге турында сөйләде.

Укыту программасы Татарстан Республикасы Туристлык буенча дәүләт комитеты тарафыннан Казан шәһәре һәм Татарстан Республикасы отельләре ассоциациясе, Казан шәһәре һәм Татарстан Республикасы рестораторлары һәм отельерлары ассоциациясе, Казан шәһәренең туристлыкны үстерү комитеты белән берлектә Казан шәһәрендә БРИКС дәүләт башлыклары саммитына әзерлек кысаларында үткәрелә.

Әлеге эш, шул исәптән, озак сроклы перспективага да юнәлдерелгән: инфраструктураның һәм персоналның чит ил кунакларын кабул итүгә әзерлеге «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм проектының туристлык хезмәтләре экспортын 2030 елга өч тапкырга арттыру максатларына ирешергә ярдәм итәчәк.