Мамадышта «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм проекты акчасына «Нократ» пляжы төзекләндерелде

2024 елның 12 сентябре, пәнҗешәмбе

2021 елда Мамадышта ачылган сауналар һәм бассейннар белән өч катлы «Нократ» комплексы бу сезонда «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм проекты акчаларына төзекләндерелгән пляж белән тулыландырылды.

Пляжда киенү өчен кабинкалар, коткару посты, ятаклар, прокат өчен инвентарь, шулай ук эскәмияләр, урналар һәм велосипедлар өчен парковка барлыкка килде. Исегезгә төшерәбез, шәһәр пляжыннан тыш, «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм проекты кысаларында Мамадыш районында шулай ук «Берсут» ял йорты территориясендә уңайлы пляж булдырылды.

Яңартылган «Нократ» пляжы җәйге чорда туристларны җәлеп итү ноктасына әйләнде инде. Мамадышта актив ял яратучылар өчен тагын бер магнит – чаңгы-роллер трассасы булган экстремаль һәм кышкы спорт төрләре паркы. Экскурсия төркемнәре һәм шәхси туристлар арасында шулай ук Кирмән шәһәрлеге, «Изге касә» комплексы, Италия һәм Грециядән килгән православие реликвияләре саклана торган Изге Ксения Римлянина храмы, балык тоту өчен күлләре булган Нократ елгасы яры да популяр.

Мамадыш районында этник туристлык актив үсә. Районның этник күптөрлелеге туроператорның «Үткәнгә сәяхәт» дигән бер көнлек этногастрономик маршрутын эшләү өчен нигез булып тора, ул биш авыл: русларның Красная Горка, татарларның Түбән Ушма, керәшеннәрнең Җөри, удмуртларның Пойкино, мариларның Зур Шыя авылларына илтә. Һәр авылда туристларны санап үтелгән халыкларның мәдәнияте, йола-традицияләре, җыр-биюләре, авыл кулинариясенең бүгенге көнгә кадәр сакланган костюмнары һәм шедеврлары белән таныштыралар.

Мамадыш районы буенча мавыктыргыч һәм уңайлы сәяхәт өчен Visit Tatarstan порталында туристлар өчен юл күрсәткече урнаштырылган.