Бөтен илнең туристлык мастер-планын булдыру буенча эш алып барыла

2022 елның 11 ноябре, җомга

Туристлык инфраструктурасын төзү буенча комплекслы якын килү кысаларында Россия субъектларында бөтен илнең мастер-планын төзү буенча эш алып барыла. Бу көннәрдә Санкт-Петербургта икенче йомгаклау форсайт-сессия уза, анда Федераль туристлык схемасын эшләүнең арадаш нәтиҗәләре тәкъдим ителә һәм аны гамәлгә ашыруның юл картасы проекты тикшерелә.

Хөкүмәт планнары нигезендә, мастер-план туристлар агымын фаразларга, һәр регионның номерлар фондына ихтыяҗларын билгеләргә, транспорт, инженер һәм башка инфраструктураны үстерергә мөмкинлек бирәчәк. Мастер-план берничә дәрәҗәдән тора.

Беренче дәрәҗә – федераль: ул барлык РФ субъектларын колачлый һәм гомуми элементларны һәм процессларны тасвирлый: туристлар каян һәм каян килә, анда чит ил кунакларының төп керү нокталары, нинди транспорт һәм кайсы субъектта җитми, нинди төбәкара маршрутлар, номерлар фонды һ. б.

Икенче дәрәҗә – макрорегиональ, ул 12 макрорегионны берләштерә-туристлык ихтыяҗының 80% тәшкил иткән 12 төп туристик бренд. Биредә эш һәр макрорегион эчендә алып барыла: туристлык-рекреация кластерының инвестицион мастер-планы төзелә һәм еш кына мондый документ инвесторлар яки үсеш институтлары – РФ ВЭБ, РФ йорты, РФ Туризм Корпорациясе белән берлектә эшләнә.

«Мастер-план булдыру төрле субъектларда бер үк турпродуктларны кабатлаудан качарга һәм һәр субъектта кызыклы тәҗрибә бирә торган инфраструктура булдырырга мөмкинлек бирәчәк. Шул ук вакытта бу туристлык продуктының һәркайда үз сыйфатында бертөрле булуы мөһим», - диде Туризм буенча федераль агентлык җитәкчесе урынбасары Е.В. Лсенкова.

Быел өч макротерриториянең Мастер-планнары өстендә эш тәмамланачак – бу Ерак Көнчыгыш, Кырым һәм Зур Алтын боҗра. 2023 елда Мәскәү + Санкт-Петербург һәм тагын өч макрорегион мастер-планы әзер булачак, ә 2024 елда калган макротерриторияләрнең мастер-планнарын эшләп бетерәчәкләр.

Исегезгә төшерәбез планлаштырылган 12 макротерритория Исемлеге:

Зур Алтын боҗра

Россиянең Көнбатыш Көньяк

Ерак Көнчыгыш

Россиянең Көнчыгыш Көньяк

Мәскәү шәһәреннән Санкт-Петербург шәһәренә

Зур Урал

Зур Идел

Рус Төньяк һәм Арктика

Зур Алтай

Зур Кавказ

Рус Балтикасы

Байкал

Татарстан Марий Эл, Чувашия, Әстерхан, Волгоград, Иваново, Кострома, Түбән Новгород, Самара, Саратов, Тверь һәм Ульяновск өлкәләре белән беррәттән «зур Волга» га керә.

Мәгълүмат өлешчә туроператорлар ассоциациясе сайтыннан алынды: https://www.atorus.ru/node/50176.