июнь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитетында комитет рәисе Сергей Иванов Испаниядәге VisitRussia офисы җитәкчесе Мадлен Родригез һәм “Mondotours” испан туроператоры белән очрашты. Төрле мәсьәләләр, шул исәптән Чили җанатарларының Татарстанда булуы һәм 2018 елда Футбол буенча дөнья чемпионатына җанатарларны җәлеп итү хакында сөйләшү булды.

22 июньдә 15 сәгатьтә Залында заманча этноискусства Алабуга дәүләт музей–тыюлык ачу тантанасы була тору комиссиясен булдыру күргәзмә живописных һәм графических эшләрен Татарстан Республикасы халык рәссамы Михаил Кузнецов-Казан "Ак холсты".

Чыганак иҗаты рәссам — наивном, чиста халык сәнгатьтә. Михаил Кузнецов-Казанский ия, үз стиле һәм аеруча манеру хатлары. Сюжетлар аның полотен гади, әмма күпме фәлсәфә бу символах, знаках һәм узорах.

“Беренче мәртәбә” сүзтезмәсе “Казан Кремле” музей-тыюлыгының Ислам мәдәнияте музеенда 23 июнь көнендә 11:00 сәгатьтә ачылачак “Төрекләр, маврлар, татарлар – Пруссия һәм Германия мөселманнары” күргәзмәсенең асылына чын-чынлап туры килә.

ТР ФА Ш. Мәрҗани ис. Тарих институты тарафыннан алып барыла торган “Чит ил архивларында татар материаллары” дәвамлы халыкара тикшеренү проекты кысаларында куелган беренче экспозиция бу. Германиянең сигез учреждениесеннән: музейлардан, архивлардан, китапханәләрдән һәм шәхси коллекцияләрдән музей-тыюлыкта беренче мәртәбә экспонатлар күрсәтеләчәк. Күргәзмәнең кураторлары – Бранденбург-Пруссия музее (Вустрау) директоры Др. Штефан Тайлиг һәм Магдебургтан Кавказ, татар һәм төрекстан тикшеренүләре институты (ICATAT) директоры Др. Мисте Хотоп-Рикке.

Алабуга дәүләт музей-тыюлыгы үзенең кунаклары өчен яңалыклар әзерли. Шәһәр тарихы музее ишегалдында яңа экспозиция һәм интерактив мәйданчыклар булачак.

“Ямщиклар станы»: биредә кунаклар почта эшенең һәм ямщикларның авыр кәсебе тарихы белән таныша, Алабуганың Себер тракты белән элемтәсе, сәяхәт кылу кагыйдәләре, ямщик кыңгыраулары турында белә һәм “Алабугадан сәлам!” – XIX гасырдан открытка репринты – хат җибәрә алачак.