Татарстан Республикасының Зеленодольск районында Идел буенда ял итү һәм актив ял итүнең яңа тәкъдимен тәкъдир иттеләр

2024 елның 2 марты, шимбә

1 мартта Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов, командасын оешуга 3 ел тулу белән котлау өчен, республиканың Яшел Үзән районындагы «Утрау» шәһәр читендәге клубында булды. Котлауда шулай ук  Зеленодольск районы башлыгы Михаил Афанасьев һәм ТР шәһәрләрне үстерү институтының табигый территорияләр буенча дирекциясе җитәкчесе Оксана Саргина катнашты.

Исегезгә төшерәбез, шәһәр читендәге «Утрау» клубы РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән төзелгән «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе»  илкүләм проекты кысаларында субсидияләр җәлеп итеп төзелгән - 2022 елда модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру проекты гамәлгә ашырылган, нәтиҗәдә 60 урынга 30 модуль номер булдырылган.

Шулай ук  илкүләм  проект буенча дәүләт ярдәме кысаларында 2023 елда объект «Utrau beach» пляжын төзекләндерүгә акча алды.

Шәһәр читендәге ял итү төрләренең үсеше бу шәһәр читендәге клубларда, экоотельләрдә һәм глэмпингларда ял итүнең үсеше турында гына түгел, республика халкының һәм кунакларының актив ял итү төрен өстен күрүләрен киләсе туристлык сезонында «Идел  сукмагы» буенча җәяүлеләр маршрутының яңа траекториясе көтә: ул Иделнең  сул ярында Лебяжье күленнән «Утрау» шәһәр читендәге клубына кадәр узачак. Алга таба маршрут Зеленодольскка кадәр озайтылырга мөмкин, бу хакта Оксана Саргина белдерде.

Яңа сукмакның озынлыгы 18 км тәшкил итәчәк, бу араны өлкән кеше уртача 4 сәгатьтә үтә алачак.