Кырым язының 10 еллыгы алдыннан ярымутрауның иң яхшы фотолары өчен ял итү юлламалары бирә

2024 елның 7 феврале, чәршәмбе

Кырымның Россия белән берләшүенең 10 еллыгына фотографлар һәм һәвәскәрләр өчен «Кырым минем йөрәгемдә» фотоэшләр конкурсы старт алды. Татарстан Республикасы халкына конкурста катнашырга тәкъдим итәбез. Конкурста катнашу бушлай, анда 18 яшь тулган Россия гражданнары булган барлык теләүче фото авторлары катнаша ала.  Конкурска тәкъдим ителгән барлык эшләр 2014 елның 18 мартыннан да иртәрәк башкарылмаска тиеш. Фотоконкурсны оештыручы Кырым Республикасы курортлар һәм туристлык министрлыгы иң яхшы фотоэшләре өчен Кырым кунакханәләрендә ял итү өчен сертификатлар бүләк итәчәк. ТАСС мәгълүмат агентлыгы фотоконкурсының генераль мәгълүмати партнеры.

«Без бу язда Кырымның һәр россияленең йөрәгендә яңгыравын телибез.  Патриотизм һәм катнашлык хисе Кырымсыз, аның тарихын һәм мәдәниятен аңламаган хәлдә мөмкин түгел. Безнең конкурс катнашучыларның да, тамашачыларның да иң киң аудиториясенә юнәлдерелгән. Кырым язын бәйрәм итү көннәрендә без ярымутрауның уникаль табигый һәм мәдәни мирасының иң яхшы кадрларын күрсәтәчәкбез», - дип билгеләп үтте Кырым Республикасы курортлар һәм туристлык министры Вадим Волченко.

Фотоконкурста катнашучыларга-профессиональ фотографларга һәм һәвәскәрләргә - фотолар ярдәмендә Кырымда ял итү яки яшәү, яраткан урыннары һәм истәлекле урыннары турында сөйләргә тәкъдим ителә. Конкурска Кырым буйлап сәяхәт итүдә үзеңнең, кешеләрнең, дусларның, гаилә әгъзаларының ял итү фотолары, Кырымның табигый һәм мәдәни-тарихи истәлекле урыннарының якты эмоцияләрен һәм онытылмас мизгелләрен чагылдырган фотолары тәкъдим ителергә мөмкин.

Конкурс ике номинация буенча ике категориядә үткәрелә. Экспертлар «Мин һәм Кырым» һәм «Мәхәббәт белән Кырымнан» номинацияләрендә профессиональ һәм һәвәскәр фотографияләр категорияләрендә дүрт җиңүчене сайлап алачаклар. Шулай ук интернет-тавыш бирү юлы белән «Халык сайлавы» махсус номинациясендә җиңүче билгеләнәчәк.

Фотоэшләрне Кырым курортлар министрлыгы, ТАСС, Рус радиосы, VK Места проекты, «Таврида» арт-кластеры, Россия фоторәссамнар берлеге, шулай ук экспертлар, сәнгать белгечләре, массакүләм мәгълүмат чараларының баш мөхәррирләре, профессиональ фотографлар, блогерлардан торган конкурс комитеты бәяләячәк. Конкурс комитетын ТАСС генераль директоры Андрей Кондрашов җитәкли.

Гаризалар һәм фотоэшләр җыю 2024 елның 1 мартына кадәр дәвам итәчәк. Катнашуның җентеклекләре, конкурс турында Нигезләмә һәм гариза Кырымның Travel Crimea Туристлык порталында урнаштырылган https://travelcrimea.com/fotokonkurs/ .