2024 елда «Зур Идел» макротерриториясенең туристик схемасын эшләячәкләр, аңа Татарстан да керәчәк

2024 елның 27 гыйнвары, шимбә

Татарстан Республикасы Туристлык буенча дәүләт комитетында «ПроГород» ҖЧҖ (ВЭБ.РФ төркеме) командасы белән очрашу узды, анда түгәрәк өстәл артында республикада туристлыкны үстерү потенциалы турында фикер алыштылар һәм «Зур Идел» макротерриториясенең территориаль-пространстволы планлаштыру схемасын эшләүне анонсладылар.

«Зур Идел» проекты  – Россиянең 13 төбәгенең бөек рус елгасы Идел тирәсендә берләшкән бердәм туристик макротерритория буларак туристлык тармагын үстерүнең пространство стратегиясе. Проектка Татарстан Республикасы, Мари Эл Республикасы, Чуашстан Республикасы, Әстерхан, Волгоград, Иваново, Кострома, Түбән Новгород, Самара, Саратов, Тверь, Ульяновск һәм Ярославль өлкәләре керә.

Очрашуда экспертлар сыйфатында республиканың туристлык тармагы вәкилләре катнашты, аларның эшчәнлеге бер-берсе белән тыгыз бәйләнгән, бу – туроператорлар, отельерлар, рестораторлар, табигый, авыл туризмын үстерү буенча профильле берләшмәләр, яшьләр оешмалары катнашучылары һ.б. Диалог режимында һәр экспертның фикере тыңланды, һәм ул «Зур Идел» яңа зур проектын эшләгәндә исәпкә алыначак.

Турсхеманы эшләү 2024 елның февралендә башланачак һәм ике этаптан торачак: билгеләнгән территорияләрнең туристлык өлкәсе үсешен анализлау һәм бөтен макротерриториянең туристлык үсешенең комплекслы схемасын эшләү. Проект өстендә эшләргә күп профильле консорциум җәлеп ителәчәк. Анда мастер-планлаштыру, туристлык өлкәсендә бизнес-консалтинг өлкәсендә белгечләр, төбәкләрдән җирле экспертлар, шулай ук социология, инженерлык һәм транспорт инфраструктурасы белән шөгыльләнүче тармак компанияләре керәчәк.

Макротөбәкләр дәрәҗәсендә мондый киңлек стратегияләрен булдыру – «Туристлык һәм кунакчыллык индустриясе» илкүләм  проектының бер өлеше. Аның кураторы – Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министрлыгы. 2025 елның беренче кварталында проект Россия Хөкүмәтендә тәкъдим ителәчәк.

«Турсхема макротерриториянең һәр төбәге өчен уникаль туристик тәкъдимнәр билгели, 2030 елга кадәр туристлыкны үстерү максатларын билгели һәм туристлыкны үстерү стратегиясе күрсәткечләренә ирешү өчен кирәкле инфраструктура чараларының күләмен бәяли»,  – дип сөйләде «ПроГород» ҖЧҖ проект офисы җитәкчесе Ксения Титова.

«ВЭБ белән  ПроГородның «Зур Идел» проекты макротерриториянең барлык 13 төбәгенең туристлык потенциалын карый. Безнең яктан без аның төп бурычлары арасында – Идел буенда туристлык инфраструктурасын үстерү, М12 трассасы буйлап зур туристлык потенциалы булган яңа локацияләрне ачыклау һәм, әлбәттә, төбәкнең транспорт белән тәэмин ителешен үстерү өчен инфраструктура мөмкинлекләрен, мәсәлән, Самара өлкәсе белән элемтә булдыруны күрәбез, – дип белдерде Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов.