декабрь, 2017 ел
чәршәмбе

2017 нче елныӊ 12-14 нче декабрь көннәрендә Татарстан Республикасы Туризм буенча дәүләт комитеты Казан (Идел буе) федераль университеты һәм «Татарстан Республикасы экскурсоводлар гильдиясе» белән берлектә Татарстан Республикасы экскурсоводлары өчен укыту-методик семинар үткәрде. Семинар ачылган көнне экскурсоводлар алдында сәламләү сүзе белән комитет рәисе Сергей Иванов чыгыш ясады. Ул, экскурсоводныӊ иң мөһим бурычларыннан берсе – туристныӊ яӊадан килергә теләге булырлык итеп, Татарстан Республикасы турында сөйләү, шулай ук 2018 нче елныӊ әһәмиятле вакыйгалары, аларның берсе, һичшиксез, футбол буенча дөнья чемпионаты турында мәгълүмат бирү кирәклеген билгеләп үтте.

Казанда Кремль яр буенда ярминкә Россиядә быелгы кышныӊ иӊ яхшы Яӊа ел һәм Раштуа фестивальләре, бәйрәм һәм ярминкәләре исемлегенә керде. Бу хакта «ТурСтат» хәбәр итә. Рейтинг вакыйгаларныӊ популярлыгына нигезләнеп төзелгән. Кремль яр буе ярминкәсеннән тыш, «Раштуага сәяхәт» дип исемләнгән Мәскәү фестивале, Санкт-Петербургта Раштуа ярминкәсе, Ханты-Мансида «Россиянең Яңа ел мәркәзе» бәйрәме, Түбән Новгородта Горький чыршысы, «Вологдада Раштуа әкияте» проекты, Владимир шәһәрендә «Синеӊ иӊ яхшы Яӊа ел бәйрәмеӊ» дип исемләнгән Раштуа ярминкәсе, Ярославльдә, Костромада һәм Екатеринбургныӊ Боз шәһәрчегендә Яңа ел ярминкәләре дә әлеге исемлектә.