май, 2017 ел
җомга

2017 елның 25 апреленнән башлап Татарстан Республикасы Туристлык буенча дәүләт комитетының “Татарстан Республикасы Туристлык буенча дәүләт комитетына аккредитацияләнгән оешмалардан Татарстан Республикасы территориясе чикләрендә урнашкан кунакханәләрне һәм бүтән урнаштыру чараларын, таудан чаңгы шуу трассаларын, комлыкларны үз эченә алучы туристлык индустриясе объектларына алар тарафыннан планлаштырылучы классификацияләүне гамәлгә ашыру турында белдерү

тәртибен раслау турында” 2017 елның 27 мартындагы 33 номерлы боерыгы үз көченә керде.

Тәртип нигезендә аккредитацияләнгән оешма (ТР территориясендә дә, РФ башка субъектларында да аккредитаия узган) Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитетына, әгәр дә алар Татарстан Республикасы территориясе чикләрендә урнашкан булсалар, туристлык индустриясе объектларына карата гамәлгә ашыру планлаштырыла торган классификацияләү турында хәбәр итәргә тиеш. Хәбәр итү рәвеше Тәртип нигезендә расланды һәм классификацияләү датасыннан 30 көннән иртәрәк булмаган вакытта һәм 15 көннән дә соңга калмыйча җибәрелә. Тикшергәннән соң Дәүләт комитеты белешмәләрне һәркем файдалану мөмкинлеге булган Реестрга кертә.

Боерык һәм Реестр белән Дәүләт комитеты сайтында “Файдалы мәгълүмат” бүлегендә танышырга мөмкин.

2017 елның 28 маенда Алексеевск ш.т.п. Собор мәйданында «АЛЕКСЕЕВСК ЧАҢНАРЫ-2017» XV фестивале узачак. Фестивальдә Россиядән, Белоруссиядән, Украинадан чаң сугучылар, тынлы һәм халык музыкасы авторлары һәм башкаручылары, төрле жанрлардагы фольклор һәм бию коллективлары катнашачак. Казакъ, халык һәм тынлы җырлар һәм кантлар, төрле гореф-гадәтләрнең һәм мәктәпләрнең кыңгырау чаңнары яңгыраячак.

Фестиваль программасында «Осталар каласы” халык һөнәрчелеге эшләнмәләреннән ярминкә-сәүдә, мастер-класслар эше, балалар мәйданчыгы.