Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитетында 2024 елда елга навигациясе буенча киңәшмә узды

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

Киңәшмәдә «Татарстан Республикасы флоты» компаниясе генераль директоры Роман Лизалин катнашты, ул республика туроператорларына 2024 елда елга навигациясенә гамәлгә ашырылырга планлаштырылган маршрутларны тәкъдим итте.

Иң популяр туристлык юнәлешләре арасында елга сәяхәтләре Зөя утрау – шәһәренә, Бөек Болгарга, Тәтешкә, шулай ук күрше төбәкләргә Чебоксар һәм Ульяновск шәһәрләренә  кадәр.

ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов туроператорларны тиз йөрешле елга транспортын кулланып турлар оештырырга чакырды: «Бездә яңа төбәкара маршрутлар булдыру өчен уңайлыклар барлыкка килде. Шәһәрләр арасында күчүләр яңа заманча метеорларда. Аларда буфет, арткы палубага чыгу һәм  Идел елгасы пейзажларына соклану мөмкинлеге бар. Бу бүген модалы һәм кирәкле тур продукты. Безгә «Бөек Идел юлы» темасын үстереп, республикабызга гына түгел, күрше төбәкләргә дә килүче  туристлар өчен маршрутлар ясарга өйрәнергә кирәк».

Исегезгә төшерәбез, «Бөек Идел юлы» төбәкара проекты Татарстан Республикасы инициативасы буенча 2016 елдан бирле эшләнә һәм географик, тарихи һәм мәдәни уртаклыгы, милли үзенчәлеге һәм төп сәүдә һәм тормышны тәэмин итүче артериягә-Идел елгасына караган Идел буе федераль округының 14 субъекты буенча төбәкара маршрутлар сериясен берләштерә. Әлеге проект кысаларында Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин кушуы буенча «Бөек Идел юлы»  туристлык маршруты булдырылган.