Татарстанда «Кыш Батыр. Кышкы уеннар гына түгел» III спорт-тарихи фестивале уза

2024 елның 24 феврале, шимбә

Горки-Әмәт урманында  «Кыш Батыр. Кышкы уеннар гына түгел»  III спорт-тарихи фестивале уза.

Фестиваль ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты, Казан Башкарма комитеты, Парклар һәм скверлар дирекциясе ярдәме белән үткәрелә.

Иртәдән үк фестиваль мәйданчыгында төрле яшь категорияләре арасында чаңгы узышлары һәм тарихи биатлон буенча ярышларда катнашучы командаларга старт бирелде, чаңгы узышларында җиңүчеләрне 16 номинация буенча билгеләячәкләр.

Фестиваль кунаклары белән, алар арасында балалы гаиләләр күп, төрле интерактив чаралар үткәрелә:  музыкага спорт зарядкасы, биюләр, җәядән һәм арбалеттан ату, балта ыргыту, штанга күтәрү, көянтәләр  белән утыру, импровизацияләнгән кылычлар белән көрәш-   бу әле барлык яшьтәге кунаклар өчен активлыкларның тулы исемлеге түгел.

Тарихи хәрби киемнәрне үрнәк итеп алу аеруча соклану уята.

Фестивальнең төп бурычлары-Татарстан Республикасы халкын кышкы спорт төрләренә (чаңгы һәм биатлон) җәлеп итү, сәламәт яшәү рәвешен, гаилә кыйммәтләрен һәм традицияләрен популярлаштыру аша балаларны һәм яшьләрне патриотик тәрбияләү. Фестиваль Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин игълан иткән Гаилә елы кысаларында чаралар программасына да туры килде.

«Татарстан Республикасында Батырлар белән бәйле традицияләр бик күп-бу әкиятләр, легендалар, шулай ук республиканың иң көчле кешеләре белән ярышлар. Мондый фестивальләр көчле, затлы, намуслы булырга яраткан кешеләргә үзләрен күрсәтергә мөмкинлек бирә ала дип ышанам», - дип ассызыклады тарихи фестиваль ачылышында Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов.