Татарстанда «Кыш Батыр. Кышкы уеннар гына түгел» III спорт-тарихи фестивале узачак

2024 елның 15 феврале, пәнҗешәмбе

Бүген «Татар-информ»да фестивальгә багышланган матбугат конференциясе узды, анда ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Анастасия Софьина һәм «Путешествие в прошлое» ҖЧҖ башкарма директоры Алексей Кокурин катнашты.

Фестиваль ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты, Казан Башкарма комитеты, Парклар һәм скверлар дирекциясе ярдәме белән үткәрелә. Элегрәк фестиваль ике тапкыр Болгар шәһәрендә уздырылган иде.

2024 елның 24 февралендә Татарстан Республикасы халкын һәм кунакларын шәһәр халкы өчен спорт һәм күңел ачу активлыкларын үткәрү өчен яраткан урын булып торучы Горки- Әмәт урманына чакырабыз. Чараны үткәрү вакыты: 09:00 сәгатьтән 18:00 сәгатькә кадәр.

Фестивальнең төп бурычлары-Татарстан Республикасы халкын кышкы спорт төрләренә (чаңгы һәм биатлон) җәлеп итү, сәламәт яшәү рәвешен популярлаштыру аша балаларны һәм яшьләрне патриотик тәрбияләү, гаилә кыйммәтләрен һәм традицияләрен популярлаштыру. Фестиваль Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин игълан иткән Гаилә елы кысаларында чаралар программасына да туры килә.

Кунакларны һәм катнашучыларны чаңгы узышлары һәм тарихи биатлон буенча ярышларның спорт-тарихи программасы көтә, анда сайланган номинацияләргә бәйле рәвештә катнашучылар утлы чикләрдә утлы корал түгел, ә урта гасыр коралларының аналоглары һәм репликаларын куллана: җәя, арбалет, сулица (кыска сөңге), ыргыту балтасы кулланалар.

16 номинациядә җиңү өчен ярышларда өлкәннәр һәм балалар, егетләр һәм кызлар, тәҗрибәле спортчылар һәм башлангыч атлетлар, гаилә командалары катнаша алачак.

Спорт-тарихи өлештән тыш, фестивальдә барлык кунаклар өчен дә күңел ачу өлеше булачак. Көн дәвамында Горки-Әмәт урманы территориясендә интерактив мәйданчыклар эшләячәк, төрле мастер-класслар, тәҗрибәле аниматорлар җитәкчелегендә башка активлыклар үткәреләчәк.

«Халык-сәнгать кәсепләре осталары ярминкәсендә» кулдан эшләнгән товарлар сатып алырга мөмкин булачак, күп кенә эксклюзив әйберләрне бары тик тарихи реконструкция фестивальләрендә генә сатып алып булачак.

Тулырак мәгълүмат «Вконтакте» фестивале битендә: https://vk.com/neprostozimnie_rus.

Фестивальнең ярыш өлешендә катнашу өчен гаризаларны сылтама буенча бирергә мөмкин: https://iframeab-pre9113.intickets.ru/event/14573132/.

Сорауларны почтага җибәреп була: bolgarfest@mail.ru һәм  put_v_proshloe@mail.ru.

Элемтә өчен телефон: 8 (960) 048-05-50, 8 (996) 335-22-60.