Яңа «Муса Җәлил» метеоры ике төбәк - Татарстан Республикасы һәм Ульяновск өлкәсе арасында беренче тарихи рейсны башкарды

2023 елның 18 августы, җомга

Бүген «Муса Җәлил» су асты канатындагы яңа тиз йөрешле пассажир судносы Казан – Ульяновск – Казан маршруты буенча беренче тарихи рейска китте.

Сәяхәт ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы һәм ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты ярдәме белән узды.

ТР Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов һәм «Татарстан Республикасы флоты» АҖ генераль директоры Роман Лизалин рейс пассажирларына - ММЧ вәкилләренә, туроператорларга һәм Visit Tatarstan каналында бу рейска билетлар уйнатуда җиңгән туристларга сәламләү сүзләре белән мөрәҗәгать иттеләр.

«Казан-Ульяновск рейсы «Бөек Идел юлы» төбәкара туристлык маршрутын үстерү кысаларында башкарыла, шуңа күрә без барыбыз да бүген Татарстан белән Ульяновск өлкәсе арасында транспорт елга яңарышының тарихи  шаһитлары», - дип билгеләде Сергей Иванов.

«Безнең өстенлекле юнәлешебез-Казансу һәм Идел елгалары буйлап судно йөрүне үстерү, безнең табигатебез матур һәм без аны Татарстан елгалары буйлап сәяхәткә чыгарга теләүчеләргә күрсәтергә тиешбез. Флот инфраструктурасы - без монда битараф була алмыйбыз, без причал зоналарын үстерәчәкбез, яңа кораблар төзиячәкбез, гамәлдәге корабларны реставрацияләячәкбез, без аларны заманча таләпләрне исәпкә алып модернизацияләргә тырышачакбыз. Без планнарыбызның барысын да акрынлап һәм планлы рәвештә тормышка ашырачакбыз. Минем хыялым бар, бездә мәсәлән, Ладога юнәлешендә йөрергә мөмкин  булган судно булсын иде. Яңа суднолар төзегәндә, без, һичшиксез, барлык теләкләрне исәпкә алачакбыз, чөнки  сәяхәтләр беренче чиратта пассажирлар өчен уңайлы булырга тиеш»- дип бүлеште Роман Лизалин.

Туроператорлар, массакүләм мәгълүмат чаралары вәкилләре һәм Татарстан туристлары «Муса Җәлил» метеорында Ульяновскига бер көнлек сәяхәт ясадылар, анда алар борынгы сәүдәгәрләр шәһәренең бай мирасы белән таныштылар.

Казанга кайту юлында шул ук метеор белән Ульяновск туристлары да килде - иртәгә алар Татарстан тарихы белән танышачак.

Казан-Ульяновск-Казан рейсына расписание соңрак формалаштырылачак,  әлегә «Муса Җәлил»  метеоры Казан – Зөя утрау шәһәре- Казан рейсына баса.

Актуаль расписание белән 10 сентябрьгә кадәр Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитетының Телеграм-каналында танышырга мөмкин: https://t.me/tourismRT/2057.

Игътибар итегез, рейслар дүшәмбедән кала көн саен, ә ял көннәрендә көнгә ике тапкыр башкарыла.

«Муса Җәлил»  метеорына билетларны әлегә Казан елга портының шәһәр яны кассаларында гына сатып алырга мөмкин, кассалар иртәнге сәгать 08:00 дән эшли.

Мөһим:  кассада билетларны юлга чыккан көнне генә сатып алырга мөмкин, әлегә башка көннәргә билетларны алдан сатып алу мөмкинлеге юк, әмма «Татарстан Республикасы флоты» АҖ метеорларга билетлар сатып алуны мөмкин кадәр уңайлы итү өчен сайтны эшләүгә кереште инде - яңа метеорларга билетларны сайтта яңа навигация сезонында, ягъни киләсе елдан сатып алырга мөмкин булачак.