Бүген Татарстан Республикасының туристлык өлкәсендә иң яхшы хезмәткәрләрне бүләкләү тантанасы булды

2023 елның 27 сентябре, чәршәмбе

Бүген ASG Кабул итү йортында Бөтендөнья туристлык көненә багышланган Татарстан Республикасының иң яхшы туристлык өлкәсе хезмәткәрләрен бүләкләү тантанасы булды.

Чараны Туристлык  буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов, ТР Рәисе ярдәмчесе Олеся Балтусова һәм ASG компанияләр төркеме территорияләрен үстерү буенча директоры Ринат Аисов ачты.

Татарстан Республикасының туристлык өлкәсендә якынча 50 мең хезмәткәр эшли, шуларның 45 е бүген Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Рәхмәте, Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитетының Мактау грамоталары, Татарстан Республикасының Туристлык буенча дәүләт комитетының Рәхмәт хатлары белән бүләкләнде.

Намуслы хезмәтләре һәм Татарстан Республикасында туристлык өлкәсен үстерүгә зур өлеш керткәне өчен Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Рәхмәте белән «Трэвэл-Эндвок» җаваплылыгы чикләнгән җәмгыятьнең башкарма директоры Оксана Артеменко, Рестораторлар һәм отельерлар ассоциациясе башкарма директоры Галина Шәрәфетдинова, Казан шәһәре һәм Татарстан Республикасы отельләр ассоциациясе башкарма директоры  Александра Юшутина бүләкләнде.

Тантаналы чараны уздыру урыны - яңа иҗтимагый киңлек  - Казанда бу елның июлендә үзенең кечкенә Лувры - ASG Кабул итүләр йортында шәхси коллекцияләр музее барлыкка килде, ул югары дәрәҗәдә эшлекле чаралар уздыру форматында яңа тарту ноктасы булырга тиеш. Бүген бу концепциягә 2023 елгы туристлык тармагының иң яхшы белгечләрен бүләкләү буенча чара да кертелгән иде.  Чара кысаларында бүләкләүләр, проектларны тәкъдир итү һәм Татарстанда туристлык киңлеген оештыру буенча дискуссияләр узды.

ТР Рәисе  ярдәмчесе Олеся Балтусова барлык катнашучыларны туристлык көне белән котлады. Ул билгеләп үткәнчә, Казанда эшлекле чаралар үткәрү өчен яңа урыннар барлыкка килү шатлыклы, бигрәк тә сөенечле, дип ассызыклады ул, бу безнең алда яңа концепциядә тора торган тарихи һәйкәлләр. Үзенең чыгышында Рәис ярдәмчесе реставраторларның аерым ролен билгеләп үтте, аларның һөнәри   осталыклары белән шәһәрнең тышкы кыяфәтен аның тарихи парадигмасында сакларга ярдәм итә.

Туристлык буенча дәүләт комитеты рәисе Сергей Иванов ассызыклаганча, Александров йортындагы Шәхси коллекцияләр музее һәм ASG Кабул итү йорты - торгызылган тарихи ядкәрләр. «Алар Татарстан һәм Казан инвесторларының тарихи объектларны саклау һәм аларны заманча куллануга яраклаштыру буенча уңай эш үрнәге булып тора», - диде Сергей Иванов.

Ринат  Аисов сүзен дәвам итте: «Бу объектларда Казан һәм Татарстан үсешенә юнәлдерелгән урын хәтерен саклауның синергетик эффектын һәм аны заманча куллануга яраклаштыруны гамәлгә ашыру насыйп булды. Бүген биредә югары дәрәҗәдә чаралар үткәрелә, эшлекле дискуссияләр, сөйләшүләр өчен кунаклар чакырыла», - дип ассызыклады Ринат Аисов.

Бүләкләү кысаларында, Татарстан Республикасының бүгенге көндә файдаланылмаган җир фондыннан файдаланып, туристлык юнәлешләре һәм туристлык инфраструктурасын үстерү мөмкинлекләре турында дискуссия үткәрелде.

Аннары чарада катнашучылар өчен зур нәфис сәнгать җыентыгы экспозициясен күрсәтү оештырылды, анда антиквар әйберләре, Иске осталарның картиналары җыелган, ә залларның исемнәре - Меншиковский, кенәз Йосыповлар, граф Шереметевлар, Барон Штиглиц һәм башкалар — Россиянең мәдәни мирасын арттыру һәм аны саклау өчен шәхси затларның күпме эшләгәннәрен искә төшерергә чакыра.